Thursday, August 13, 2015

INTERVJU: Tamara Kučan

Verni poštovaci lika i dela mlade spisateljice Tamare Kučan ovih dana imaju razlog za slavlje jer je objavljen datum izlaska novog Tamarinog čeda "Oduvek" -  u pitanju je 13. oktobar. To je bio dovoljan razlog da popričamo sa Tamarom o njenom novom romanu za koji kaže da čitaoce očekuje mnogo suza ali i smeha. Šta je tema romana, kako se odlučila da napiše nastavak trilogije ali i koga je izabrala između Jane i Stevana pročitajte u nastavku.

Roman "Oduvek" samo što nije ugledao svetlost dana. U kom trenutku si odlučila da to upravo bude nastavak već sada čuvene trilogije o Jani i Stevanu?
Prelomila sam na prošlogodišnjem sajmu knjiga, kada sam se susrela sa ljudima koji godinama čekaju nastavak trilogije. Sedela sam sa nekoliko čitateljki i shvatila da puna dva sata pričamo o Jani Petrov, književnoj junakinji, kao da je naša najbliža prijateljica. Dugo sam bežala od pisanja romana Oduvek, iako sam gorela od želje da ga napišem. Ali… Kao što rekoh u jednom svom romanu: ,,Svaki beg je vraćanje onom od čega bežiš.”

Kojom temom se roman "Oduvek" bavi?
Mislim da je ovom romanu teško odrediti temu. Naizgled, glavna tema je ljubav. Tačnije, grešna ljubav. Postoji li uopšte grešna ljubav ili nam se greh učinjen iz/zbog ljubavi ne beleži? Pored toga, pozabavila sam se uticajem porodice na emotivni razvoj individue. Koliko neke stvari nosimo iz kuće, zašto često ponavljamo greške koje su naši roditelji pravili, koliko to može da utiče na naš izbor partnera, na porodicu-zajednicu koju zasnivamo…

Tvoji čitaoci su se jako vezali za likove Jane i Stevana. Da li si se u nekom trenutku uplašila da li ćeš ispuniti njihova očekivanja, budući da su na ponovni susret tvojih junaka dosta čekali?
Ne. Zaista, ne. Nikada ne pišem pod pritiskom, sa opterećenjem, sa strahovima. Radnja romana Oduvek je bila unapred smišljena, godinama je smišljam… Dosta toga se promenilo u procesu pisanja, dosta toga je ubačeno… Kada te priča proguta, nema mesta strahu.

Šta čitaoci mogu da očekuju od romana "Oduvek". Da li će se na neki način razlikovati od tvoji ostalih romana?
Roman Oduvek jeste nastavak trilogije, ali napisan je tako da se može zasebno čitati. Takođe, lepa vest za one koji vole Peščani sat, jeste Sara koja je jedna od junakinja romana Oduvek. Ostala sam verna svom stilu pisanja, trudila sam se da što realističnije dočaram ludila svojih junaka, njihova stanja, njihove sreće i nesreće. Ono što roman Oduvek razlikuje od ostalih jeste nikad  brža i napetija radnja sa dosta obrta. Dakle, mogu da očekuju preznojavanje, tahikardiju, nervne slomove, mnogo suza ali i mnogo smeha.

Foto: Miomir Milić - sa fotografisanja za korice romana

Za kraj malo drugačije pitanje. Kada bi morala da biraš, Jana ili Stevan. Koga bi izabrala i zbog čega?
Jana i Stevan žive osam dugih godina. Njihova ljubav bila je turbulentna, luda, gorda, velika, tužna, lepa, očajna, destruktivna… Ali, na kraju balade, ipak konstruktivna. Otuda rečenica – u nekim ljudima zauvek ostaneš. Ako izaberem Janu, svakako sam izabrala Stevana. Ako izaberem Stevana, svakako sam izabrala Janu. Verujem da smo  skup svih koje smo voleli. Zato, u njihovom slučaju ili  ne postoji.

Monday, August 10, 2015

MOJA PREPORUKA: Vesna Zakonović Arežina


U rubrici "Moja preporuka", novinarka, spisateljica, DJ&radio host Vesna Zakonović Arežina za čitaoce bloga "Knjiga je knjiga" otkriva svojih pet knjiga koje toplo preporučuje. Budući da je i sama autor tri veoma čitana romana "Ide macan oko tebe", "(Ne) verujem u ljubav" "Mama ipak zna najbolje", jedna od tih knjiga se takođe našla u njenoj preporuci. Vesna je inače veliki kolekcionar biografija poznatih, naročito iz muzičkog sveta, što se svakako može primetiti po njenom izboru.



1. Robbie Williams biografija, Emily Herbert
Veliki sam fan ovog muzičara, imam nekoliko knjiga o njegovom životu i karijeri, ali ovo izdanje mi se čini najpotpunije. Počeci sa "Take That", solo karijera, svetska slava, USA priča, i on, kao večiti tinejdžer. Harizmatičan a i dalje nesiguran, euforičan, depresivan, obožavan a uvek nekako nesiguran. Strahovi i dirljiva priznanja, ljubav, seks, droga, usamljenost, tron. King u svakom smislu. Ovu knjigu nisam uspela da pronadjem u Srbiji, stigla je iz Hrvatske.



2. Toma Zdravković 68 neispričanih priča, Dejan Ćirić
Toma je institucija, ali moram da priznam da nisam od onih koji bi njegove pesme naručivali u kafani. Odnosno, nisam bila jedna od tih. Posle ove knjige, i pojedinih priča koje su sa svetom podelili ljudi sa kojima je  Toma Zdravković putovao, pevao, sarađivao, živeo, upoznala sam i zavolela ovog, kako ga je autor Dejan Ćirić nazvao " čoveka, umetnika, boema, kavaljera, heroja, lutalice, ljubavnika, kockara, deteta, gospodina, pevača, pesnika i nesrećnika". Jednostavno, to je Toma. Sada svaki njegov hit doživljavam potpuno drugačije.




3. Smrt je neprovjerena glasina, Emir Kusturica
Odrastanje u Sarajevu, njegov doživljaj ratnih strahota, tumačenje različitih ideologija, stapanje vera, i pre svega pronalaženje odgovora u besmislu verskog sukoba... Jednostavno, Kusturica! Njegovo tumačenje Andrića, kao objašnjenje za sve što decenijama potresa ovaj deo Balkana ovu knjigu čini zaista velikom i meni jako dragom.






 4. Fajront u Sarajevu, dr. Nele Karajlić
Život, rat i mir iz prve ruke. Smrt koja napada i odgovori koji joj ne dozvoljavaju da pobedi. Nele je idol mog detinjstva, vrlo lično sam doživela i njegovu životnu priču.






 5. Mama ipak zna najbolje, Vesna Zakonović Arežina
Moja treća knjiga "Mama ipak zna najbolje", knjiga koja govori o odrastanju, o postavljanju prioriteta, o istinskoj sreći koja dolazi iz porodice. To nije samo knjiga za mame! Nekome je lektira, nekome uputstvo a nekome najdraža uspomena. Ovo je knjiga koju i tate vole, jer bez super tate ne postoji ni super mama. Od srca je svima preporučujem, da širimo ljubav, najjaču emociju koja pokreće svet.

Saturday, August 8, 2015

RECENZIJA: Gijom Muso - "Ako sutra ne postoji"

Sa romanima Gijoma Musoa sreo sam se pre nekoliko godina, kada sam nakon dosta pohvala njegovog rada odlučio da naručim roman koji ga je nekako i proslavio “Zato što te volim”. Već nakon nekoliko pročitanih strana potpuno sam se zaljubio u njegov način pisanja. Znao sam da moram pročitati sve što je dostupno od njega. Na moju sreću a verujem i na sreću mnogih drugih koji takođe vole dela ovog pretalentovanog francuskog pisca, izdavačka kuća “Vulkan” objavljuje redovno sve njegove romane.

Verujem da nisam jedini koji je negde na samom početku čitanja romana “Ako sutra ne postoji”  (org. Demain) pomislio da će se radnja odvijati kao što je bilo u filmovima „Kuća na jezeru“ (org. The lake house) ili „Vremeplov“ (org. Time machine), ali kako su stranice odmicale, ponovo sam se uverio da je Muso kralj svog zanata i uspeo je da me demantuje. Ali svakako jedina povezanost sa filmovima koje sam naveo je činjenica da od subine i onoga što ti je zapisano ne možeš da pobegneš.

Metju Šapiro je profesor filozofije na Kembridžu, on je još uvek je pod utiskom od stravične saobraćajne nesreće u kojoj je poginula njegova supruga Kejt, od tog trenutka on se u potpuno posvećuje svojoj četvorogodišnjoj kćerkici Emili. Jednom prilikom kupuje polovni lap – top nesvestan da će mu upravo on promeniti život.  Savim slučajno preko mejla stupa u kontakt sa Emom bivšom vlasnicom lap-topa. Posle zanimljivog dopisivanja, Metju odluči da je pozove na večeru. Dogovore datum i vreme sastanka, oboje se pojave u dogovoreno vreme u restoranu ali ipak se ne sreću. Razlog je „jednostavan“ oni ne žive u istim godinama. Ema je u 2010. godini dok se Metju nalazi u 2011. godini, a jedini način da stupe u kontakt jedno sa drugim je sada već čuveni lap-top koji je Metju kupio a koji je „bio“ u Eminom vlasništvu.

Ova jedinstvena situacija nateraće ih da poveruju u nešto što do sada nisu verovali da je moguće. U jednom trenutku on shvata da mu je pružena mogućnost da spreči nesreću svoje supruge, jer Ema „živi“ u 2010. godini i može na bilo koji način da spreči nesreću u kojoj je njegova voljena supruga izgubila život.

Ovo što mi se posebno sviđa u Musovim knjigama je činjenica da glavne junakinje nisu tipične devojke koje bi se povukle na prvoj prepreci i odustale od svog sna. Ema svakako nije takva, ona je čak u jednom trenutku odlučila da ne pomogne Metjuovoj ženi i tako pustiti je da umre, jer želi da ima srećnu porodicu kakvu imaju Metju i Kejt. Ali ubrzo shvata da situacija uopšte uopšte nije onakva kakvu je Metju predstavio, zbog čega se upušta u istraživanje i otkriva saznanja koje su joj sledila krv.

Koliko zaista možemo da znamo o osobi koju volimo? Kako da budemo sigurni da je ta osoba upravo onakva za kakvom se predstavlja? Ovaj roman i te kako odgovara na ovakva pitanja i daje do znanja da od onoga što ti je zapisano „tamo negde“ ne možeš da pobegneš iako pokušaš da učiniš nešto.

„Ako sutra ne postoji“ je još jedan u nizu pravih malih remek dela koja su izašla iz pera Gijoma Musoa, svakako malo beži od njegovih „Zato što te volim“, „Samo budi ovde“ i „Kako bih bez tebe“, ali velika preporuka za sve ljubitelje dobre i neizvesne knjige!

OCENA: 5 / 5